"Az egyetlen dolog, ami közted és a jólléted között áll egy egyszerű tény: hagytad, hogy a gondolataid és érzéseid kívülről fogadjanak el utasításokat, nem pedig belülről." – Sadhguru
A modern világban folyamatosan bombáznak minket információkkal: a közösségi médiából, a hírportálokról, a reklámokból és még a közvetlen környezetünkből is, ki mit gondol rólunk, ki mit szól ha ezt vagy azt csinálunk vagy ha elbukunk vagy sikereink lesznek? Sadhguru idézete arra világít rá, hogy gyakran hagyjuk, hogy ezek az ingerek irányítsák a gondolatainkat és érzéseinket, ahelyett, hogy saját belső hangunkra támaszkodnánk. De mit is jelent ez pontosan? És hogyan vehetjük vissza az irányítást a saját elménk felett?
Külső vs. belső irányítás – Mi a különbség?
Amikor kívülről fogadunk el utasításokat – akár tudatosan, akár tudattalanul –, életünk döntéseit mások elvárásai, véleményei és normái formálják. Ez az állandó külső befolyás gyakran vezet stresszhez, szorongáshoz és önbizalomhiányhoz. A mai társadalom nagy része ebben és eszerint él - én magam is, ám azon vagyok, hogy kilépjek mindebből és kiegyensúlyozott békés életre leljek. A fiatalok, idősebbek és a gyermekek már ezzel a stresszel és szorongással élik az életüket és tudattalanul ezeket sok éven át fel sem ismerjük hisz ez válik a természetes közeggé: a szorongás, a stressz és az önbizalomhiány. Fel sem tűnik, csak idővel tűnnek fel azoknak az ebből fakadó kényszereknek a hatásai amiket kialakítunk magunk köré.
Ezzel szemben a belső irányítás azt jelenti, hogy figyelünk saját intuícióinkra, érzéseinkre és belső igazságunkra, és gondolkodunk a döntéseinken, hogy azok valóban a jól-létünk szolgálják-e vagy azért teszünk meg dolgokat, mert a társadalom elvárja tőlünk, vagy mert mások azt mondják, hogy ez jó, vagy mert hajt egy belső ősi ösztön aminek eleget kell tennünk - az is egyfajta kényszer. Az önismeret és a tudatos gondolkodás segíthet abban, hogy olyan döntéseket hozzunk, amelyek valóban összhangban vannak a saját értékrendünkkel és céljainkkal. Az ember az egyetlen olyan lény a földön aki képes uralkodni az ösztönein és tudatos döntéseket hozni, képes a gondolataival betegségeket elő idézni és ugyan ekkora erővel meggyógyítani önmagát. Gondolok itt azokra a betegségekre amiket a stressz okoz. Mindaz amit stresszként élünk meg azért éljük meg annak, mert ez is egyfajta társadalmi norma, és ösztön hogy ha rossz dolog történik akkor aggódni kell és félni kell, pedig közelebb visz bármennyivel is mindez a problémák megoldásához? Előbb kerülhetünk el aggodalommal és félelemmel egy rossz helyzetet mint egy nyugodt és tudatos átgondolással? Jobb ha félelemből cselekszünk vagy ha tudatosan cselekszünk?
Hogyan lépj ki a külső befolyásoltság köréből?
1. Figyeld meg, milyen információkat engedsz be
Próbáld tudatosítani, hogy milyen forrásokból érkeznek a gondolataid. Ha egyes hírek vagy közösségi média tartalmak állandóan negatív érzéseket keltenek benned, ideje szelektálni és csökkenteni a rájuk fordított időt.
2. Gyakorold a tudatos jelenlétet
A meditáció, a légzőgyakorlatok vagy akár egy egyszerű séta a természetben segíthet elcsendesíteni az elméd, és jobban kapcsolatba kerülni a belső érzéseiddel.
3. Vizsgáld meg a saját meggyőződéseidet
Tedd fel magadnak a kérdést: Ez a gondolat valóban az enyém, vagy valaki más ültette el bennem? Ha rájössz, hogy egyes hiedelmeket csak azért követsz, mert így tanították neked, akkor itt az idő, hogy felülvizsgáld őket. 50-60-70 évig vagy élethosszig is akár cipelhetjük azokat a szülői és társadalmi mintákat amik belénk ivódtak normaként a felnőtté válásunkig. És ha valaki most azt mondaná nekünk, hogy az a gondolatmenet hibás, kicsit megrengne a belső világunk, hisz nehéz lenne szembesülni vele, hogy az a gondolkodás nem jó, vagy éppen hibás és a károdat szolgálja és éppen az tesz aggódóvá, idegessé, vagy kényszeressé, nem igaz?
4. Tanuld meg hallgatni a belső hangodat
Az intuíció egy erőteljes eszköz, amely segíthet eligazodni az életben. Minél jobban odafigyelsz rá, annál könnyebb lesz olyan döntéseket hozni, amelyek valóban téged szolgálnak.
A tudatos gondolkodás előnyei
Amikor megtanulod kiszűrni a külső hatásokat és a belső világodra összpontosítasz, az alábbi előnyöket tapasztalhatod:
✔️ Csökken a stressz és a szorongás
✔️ Jobb döntéseket hozol, amelyek valóban téged szolgálnak
✔️ Erősebb önbizalom és belső stabilitás
✔️ Nagyobb elégedettség és boldogság az életedben
Sadhguru idézete arra ösztönöz, hogy tudatosítsuk, milyen hatások érik a gondolatainkat és érzéseinket. A valódi jólét belülről fakad, és ha megtanulunk befelé figyelni, jobban kapcsolódhatunk önmagunkhoz és az élethez. Kezdd el ma: figyeld meg, milyen külső hatásokat engedsz be, és lépj egyre közelebb a belső harmóniához!
Nyilatkozat:
Ez a bejegyzés kizárólag tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi vagy dietetikus tanácsadást. Kérdés esetén konzultálj szakképzett szakemberrel!
Jogi nyilatkozat: A weboldalon található cikkek, receptek, szövegek és képek szerzői jogi védelem alatt állnak. Ezeket kizárólag az eredeti URL megjelölésével lehet közösségi oldalakon megosztani. A tartalmak engedély nélküli másolása, módosítása vagy máshol történő közzététele tilos. Minden jog fenntartva. A cikkekben szereplő képek forrása vagy saját fotó (© megjelölés), vagy a Leonardo.ai által generált kép. A szerzői jogok megsértése jogi következményeket vonhat maga után. Amennyiben engedélyt szeretnél kérni a tartalmak felhasználására, kérlek, vedd fel velünk a kapcsolatot a flexiveganbalance@gmail.com címen.
Megjegyzések