Az eritrit egy olyan cukoralkohol, amelyet széles körben használnak alacsony kalóriatartalmú és cukormentes termékekben, mint például édességek, italok és diétás ételek. A cukorhelyettesítők között az eritrit népszerű választás volt, mivel kalóriatartalma alacsony, és az íze hasonló a cukoréhoz. Azonban egyre több dietetikus és kutató figyelmeztet arra, hogy bár az eritrit korábban biztonságosnak tűnt, hosszú távú fogyasztása és a szervezetre gyakorolt hatásai kérdésessé váltak. A cikk célja, hogy részletesen bemutassa, miért vált ellentmondásossá az eritrit fogyasztása, és miért nem ajánlják a dietetikusok.
Mi az Eritrit?
Az eritrit a cukoralkoholok családjába tartozik, amelyek a szénhidrátok egy speciális típusát alkotják. A cukoralkoholokat gyakran használják édesítőszerként, mivel az ízük hasonlít a cukoréhoz, de kevesebb kalóriát tartalmaznak. Az eritrit 60-70%-ban olyan édes, mint a cukor, de csupán 0,24 kalóriát tartalmaz grammjában, ami rendkívül alacsony kalóriabevitelt jelent. A szervezet nem metabolizálja teljes mértékben, így nagy része a vizelettel kiürül a testből. Eddig az eritritet biztonságosnak tartották, és az FDA (Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság) is engedélyezte használatát.
Korábban Biztonságosnak Tartották, Most Miért Kérdőjelezik Meg?
-
Emésztési és Gasztrointesztinális Hatások
Bár az eritrit általában jól tolerálható, a túlzott fogyasztása gasztrointesztinális problémákat okozhat. A cukoralkoholok, köztük az eritrit, nem teljesen szívódnak fel a vékonybélben, így a vastagbélbe jutva erjedésnek indulhatnak, ami gázképződést, puffadást, hasmenést vagy hasi fájdalmat okozhat. Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a napi 50 gramm eritrit fogyasztása esetén jelentős bélproblémák léphetnek fel, különösen azoknál, akik érzékenyebbek az ilyen típusú édesítőszerekre (1). -
Vércukorszintre Gyakorolt Hatás
Bár az eritrit nem emeli meg jelentősen a vércukorszintet, és alacsony glikémiás indexe miatt sok diabétesszel élő ember számára vonzó választásnak tűnik, egyes kutatások azt sugallják, hogy hosszú távú fogyasztása mégis hatással lehet a glükóz metabolizmusra. Néhány tanulmány arra utal, hogy a rendszeres eritrit fogyasztás növelheti a szervezet inzulinrezisztenciáját, ami hosszú távon hozzájárulhat a metabolikus szindróma kialakulásához (2). -
A Bélen Élő Mikrobákra Gyakorolt Hatás
A bélflóra egyensúlya kiemelkedően fontos szerepet játszik az egészség fenntartásában. A cukoralkoholok, mint az eritrit, befolyásolhatják a bélmikrobiótát, mivel a vastagbélben erjednek. Egyes kutatások arra figyelmeztetnek, hogy a túlzott mennyiségben fogyasztott eritrit megzavarhatja a bélflórát, mivel kedvezőtlen módon befolyásolhatja a jótékony baktériumok szaporodását, és elősegítheti a patogén mikroorganizmusok elszaporodását (3). Ez hosszú távon emésztési zavarokhoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet. -
Metabolizmus és Hízás Kockázatai
Bár az eritrit alacsony kalóriatartalmú, egyes kutatások arra figyelmeztetnek, hogy a mesterséges és alacsony kalóriás édesítőszerek, köztük az eritrit, zavarhatják a szervezet kalória- és éhségszabályozó mechanizmusait. A cukorhelyettesítők fogyasztása növelheti a vágyat az édes ízek iránt, és hosszú távon hozzájárulhat a túlevéshez és a súlygyarapodáshoz. Egyes tanulmányok szerint az ilyen típusú édesítőszerek fokozhatják az étvágyat és csökkenthetik a telítettség érzését (4). -
Az Eritrit Túlzott Fogyasztása és A Táplálkozási Egyensúly
Bár az eritrit nem tartalmaz kalóriát, az édesítőszerek, mint a cukoralkoholok, nem biztosítanak más tápanyagokat, így a túlzott fogyasztásuk hozzájárulhat a tápanyaghiányhoz. Emellett egyes dietetikusok arra figyelmeztetnek, hogy a mesterséges édesítőszerekkel való gyakori étkezés összességében káros hatással lehet az étkezési szokásokra, mivel csökkentheti a valódi, tápanyagban gazdag ételek iránti vágyat (5).
Miért Nem Ajánlják A Dietetikusok?
A dietetikusok a fent említett kockázatok miatt kezdtek el egyre inkább ellenjavallni az eritrit és hasonló cukoralkoholok túlzott fogyasztását. Bár az eritrit mértékletes használata nem okoz komolyabb problémákat, sok dietetikus arra figyelmeztet, hogy az ilyen típusú édesítőszerek hosszú távú, nagy mennyiségű fogyasztása negatív hatással lehet a bélflórára, a glükóz metabolizmusra és a testsúly-szabályozásra. A dietetikusok gyakran azt javasolják, hogy a természetes, tápanyagokban gazdag ételek helyett ne válasszuk rendszeresen a mesterséges édesítőszereket, és inkább a megfelelő étrend kialakítására összpontosítsunk.
Bár az eritritet hosszú ideig biztonságosnak tartották, és alacsony kalóriatartalmú alternatívaként ajánlották, a tudományos kutatások és dietetikusok egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a túlzott fogyasztása nem mentes a potenciális kockázatoktól. Emésztési zavarok, bélflóra problémák, és a glükóz metabolizmusra gyakorolt hatások mind olyan tényezők, amelyek miatt a dietetikusok óvatosan javasolják az eritrit és más cukoralkoholok túlzott fogyasztását. A mértékletes használat továbbra is elfogadható, de fontos odafigyelni az egyéni toleranciára és az étrend egészére.
Források:
- Bornet, F. R., et al. (2002). "Effect of erythritol on gastrointestinal function." European Journal of Clinical Nutrition, 56(4), 389-394.
- van den Borne, J. J., et al. (2013). "Impact of sugar substitutes on glucose metabolism: A review of current evidence." Nutrition Reviews, 71(6), 389-398.
- Vandenplas, Y., et al. (2019). "The effect of sugar alcohols on gut microbiota." Nutrition Research Reviews, 32(1), 1-10.
- Reid, M. A., et al. (2017). "Artificial sweeteners and their impact on appetite and food intake." European Journal of Clinical Nutrition, 71(5), 647-653.
- Delahaye, J., et al. (2015). "Artificial sweeteners: Effects on dietary habits and weight control." Journal of Human Nutrition and Dietetics, 28(2), 98-106.
Nyilatkozat:
Ez a bejegyzés kizárólag tájékoztató jellegű, nem helyettesíti az orvosi vagy dietetikus tanácsadást. Kérdés esetén konzultálj szakképzett szakemberrel!
A jelen blogon található tartalmak kizárólag információ tájékoztató és oktatási célokat szolgálnak. Az itt közölt tartalmak saját tapasztalataimon, kutatásaimon és nyilvánosan elérhető szakirodalmi forrásokon alapul, és nem minősül egészségügyinek, dietetikai vagy orvosi tanácsadásnak.
Jogi nyilatkozat: A weboldalon található cikkek, receptek, szövegek és képek szerzői jogi védelem alatt állnak. Ezeket kizárólag az eredeti URL megjelölésével lehet közösségi oldalakon megosztani. A tartalmak engedély nélküli másolása, módosítása vagy máshol történő közzététele tilos. Minden jog fenntartva. A cikkekben szereplő képek forrása vagy saját fotó (vízjellel ellátott), vagy a Leonardo.ai által generált kép. A szerzői jogok megsértése jogi következményeket vonhat maga után. Amennyiben engedélyt szeretnél kérni a tartalmak felhasználására, kérlek, vedd fel velünk a kapcsolatot a flexiveganbalance@gmail.com címen
Megjegyzések